Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA se od roku 1999 zasazuje o rozvoj pohybového umění –⁠ současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla –⁠ v mezinárodním a mezioborovém prostředí.

SE.S.TA je jediným centrem choreografického rozvoje v Česku. Jsme tu pro tvůrce a tvůrkyně, kritiky a pedagogy a další profesionály v oboru, stejně tak pro široké publikum nejen pohybového umění.

CO DĚLÁME?

ROZVOJ UMĚLCŮ A PROFESIONÁLŮ

  • Podpora výzkumu a tvorby
  • Výměna know-how
  • Teorie a reflexe

NAŠE UMĚLECKÁ PRODUKCE

  • Interdisciplinární projekty
  • Kreativně-vzdělávací projekty
  • Umění s komunitami
  • Mezinárodní projekty

Přečtěte si, co o nás píší…

Napsali o nás

CESTA SE.S.TA

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA založila tanečnice, choreografka, pedagožka, producentka a popularizátorka současného tance Marie Kinsky.

Marie Kinsky vystudovala taneční konzervatoř na pařížské Sorboně, v roce 1995 založila vlastní skupinu Coriolis a v roce 1997 se přestěhovala z Francie do České Republiky s manželem českým šlechticem Konstantinem Kinským.

Od roku 1998 v ČR vyučuje současný tanec a Feldenkraisovu metodu, v roce 1999 založila SE.S.TA a od roku 2009 pořádá mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance, který v roce 2013 přesunula z Prahy do Žďáru nad Sázavou na Zámek.

Od roku 2013 také působí jako poradkyně pro tanec při Českých centrech. Je zakládající členkou sdružení Vize tance, jehož cílem je větší státní podpora oblasti současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění. Angažuje se také v kulturních projektech spojených s Muzeem nové generace, které je součástí zámeckého areálu.

V roce 2016 se Marie Kinsky stala rytířkou Řádu umění a literatury Francie, vyznamenání vyjadřuje vděk Francie za trvalou podporu a šíření francouzské kultury. Ve stejném roce spolu s manželem obdržela nejvyšší ocenění Kraje Vysočina, Skleněnou medaili.

Marie Kinsky od svého příchodu do ČR napomáhá mimo jiné i sbližování české a francouzské kultury, podílí se na rekonstrukci a revitalizaci zámku ve Žďáru nad Sázavou a aktivně se zasazuje o kulturní rozvoj regionu Vysočina.

Kontakty

KDE PŮSOBÍME?

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU MĚSTO TANCE

Žďár je místo s 800letou historií a vizí pro 21. století, kde se rodí originální nápady pro umění a život. Areál barokního zámku Žďár pod Santiniho Zelenou horou představuje výjimečné místo pro uměleckou tvorbu a výzkum, kde si podává ruku genius loci s moderním přístupem k tvorbě. Díky festivalu KoresponDance přinášíme na Vysočinu umění světové úrovně.

Prostor pro uměleckou tvorbu a výzkum

Rezidence na zámku Žďár přináší jedinečnou příležitost pracovat site-specific. Architektura a historie sahající až 800 let do historie poskytují bohaté zdroje pro uměleckou tvorbu.

Duchovní bohatství Santiniho éry inspiruje barokní geometrií. Stopy bouřlivého 19. století připomínají důležitost vědy a techniky pro nás moderní svět. Dnes se s pokorou se vracíme k přírodě s vědomím, že jsme sami její součástí, podporujeme udržitelné projekty a hospodaříme s úctou k zemi. O historii vyprávíme prostřednictvím nejmodernějších technologií a propojujeme tvůrčího ducha, který přetrvává staletí.

Kombinace tradičních a průmyslových prvků s moderními high-tech inovacemi vytváří jedinečné inspirativní prostředí. Nechte se inspirovat minulostí i současností a objevujte svoji uměleckou budoucnost.

Rezidence ART KLASTRY –⁠ Žďár nad Sázavou

www.zamekzdar.cz

PRAHA–regiony

Naše projekty kreativního vzdělávání se konají na několika místech v Česku.

Své hlavní sídlo má SE.S.TA v Praze, kde probíhají rezidence s uměleckým koučinkem a interdisciplinární projekty s našimi dalšími partnery. Svoje pražské vydání má také festival KoresponDance, a to vždy v červnu.

V Praze spolupracujeme s vysokými školami, uměleckými institucemi a festivaly. Zaměřujeme se na předávání know-how mezi profesionály uměnovědných oborů.

Zahraničí–sítě

Propojeni skrze sítě, přispíváme spolu s mnoha českými a zahraničními partnery k rozvoji kultury a umění v národním i mezinárodním měřítku:

JAK pracujeme?

Interdisciplinarita

Propojujeme různé obory pohybového umění s dalšími kreativními a uměleckými disciplínami i obory neuměleckými a průmyslovými. Při setkání expertů – choreografů s kurátory, tanečníků s architekty, performerů s hiphopery, akrobatů s průmyslovými techniky, historiků s ekology –⁠ dochází k výměně know-how a iniciaci nových spoluprací. Pomáháme lidem překonávat horizonty jejich oborů, aby mohla vznikat výjimečná spojení. Nové úhly pohledu = nová řešení.

Mezinárodní–⁠místní

SE.S.TA je zapojena do řady mezinárodních sítí a na většině projektů spolupracuje vedle českých také se zahraničními partnery. Umělcům přinášíme možnost networkingu a sebeprezentace, divákům z metropole i krajů pak kontakt s kvalitním zahraničním uměním na festivalu KoresponDance v Praze, ve Žďáru nad Sázavou a nově i v Novém Městě na Moravě.

Site-people-specific

SE.S.TA nabízí zejména ve Žďáru nad Sázavou unikátní spojení historické architektury s jejím geniem loci a možností spolupráce s místními komunitami. Umělci svou tvorbou oživují krajinu, město nebo industriální prostory továren. Vznikají tak jedinečné site-specific projekty, v nichž se setkává umění s expertizou lokálních odborníků. Tvůrci pracují s mládeží, seniory i s komunitou zájmového tanečního umění a výsledky spolupráce často mívají mezinárodní přesah. Podporujeme ty projekty, kterým náš unikátní prostor může něco nabídnout a které mají co nabídnout naší komunitě.

Umění bez bariér

Naší vizí je rozptýlit ostych a někdy možná i strach, který v lidech může pohybové umění vzbuzovat. Ukazujeme, že není nutné ho vždy chápat racionálně, ale i s tím dokážeme pomoci. Na diskusích s umělci, Choreografickém café nebo Choreografickém fóru odhalují umělci tvůrčí procesy a svou inspiraci. Festival KoresponDance vás přesvědčí o tom, že vedle sebe mohou stát divácky náročná i vstřícná díla v jednom programu. Jsme otevření všem žánrům a stylům – kvalitní nový cirkus nebo street dance jsou vstřícnou branou k pohybovému umění.

Teorie–⁠praxe

Teorii chápeme jako tvůrčí nástroj sloužící k tomu, aby umělkyně a umělci dokázali reflektovat své intuitivní podněty a přetvářet je do umělecky sdělitelné podoby. Teorie v pojetí SE.S.TA vychází z praxe – z reálných potřeb umělců v návaznosti na konkrétní projekty, aby se do praxe opět navracela a vtělovala do konkrétních uměleckých děl.

Partneři a networking

Partnerství a sítě vnímáme jako klíčový faktor úspěchu v našem úsilí.

Partneři

Kulturně–kreativní centrum vysočina

Kulturně-kreativní centrum Vysočina (KKCV) se teprve rodí, ale jeho ambice jsou veliké. Cílem je vybudovat v historických prostorách zámku ve Žďáru nad Sázavou moderní centrum, které bude sloužit jako interdisciplinární hub pro rozvoj kultury, umění a kreativity v celém kraji.

Vytváříme prostor pro interdisciplinární setkávání, místo pro výměnu know-how a zkušeností mezi tvůrci a umělci, vědci i zástupci firem z výrobního a obchodního sektoru. KKCV přispěje k reprezentaci Kraje Vysočina jako moderního a kreativního regionu, kde jde ruku v ruce umění s inovacemi.