Téma TEMPORALITA A MUZIKALITA V CHOREOGRAFICKÉ KOMPOZICI nepřímo navazuje na téma lońského semináře “Napětí mezi jednotlivcem a skupinou”, které nabízelo odpovědi na otázky demokratického využití sdíleného prostoru. A protože letos se budeme věnovat choreografické kompozici v kontextu muzikality, přizval francouzský choreograf a pedagog Jean-Christophe Paré k sobě do tandemu italského perkusionistu Eliu Moretti. Seminář je určen všem pedagogům, choreografům i tanečním interpretům a studentům se zájmem o další rozvoj svých kompetencí a přístupů k taneční tvorbě a kreativní výuce. Cílem semináře je obohatit know-how pedagogů díky užití know-how profesionálních choreografů a naopak. V jeho průběhu jsou sdíleny nástroje pro analýzu a k porovnávání různých pedagogických přístupů, systémů a filozofií.
Seminář je akreditován MŠMT (DVPP), účastníci po skončení obdrží Certifikát.Seminář bude tlumočen do ČJ.
Jean-Christophe Paré k tématu semináře:“Choreograf či tanečník, který se zabývá prostorem, organizuje své smyslové vnímání ve smyslu spolupráce zrakových a hmatových vjemů. V choreografii však existuje další rovina v organizování prostoru a tím je naslouchání. Hledání rovnováhy mezi vnitřním zvukem a rovnováhou těla. Místo, kde se hlučný svět prolíná s vyrovnáváním gravitačních jemností těla v pohybu. Místo, kde tělo slyší tempo svých opor. Workshopy budou vycházet z několika klíčových situací v procesu taneční tvorby: improvizace, choreografické hry a mikrokompozice, s nimiž budeme experimentovat: naslouchání pulzaci nejjednoduššího gravitačního pohybu: odraz mezi pádem a pohybem; energie skupiny, kolektivní hudba těla, sbor; vnitřní pocit času, když chceme, aby se přítomnost “udržela” v daném okamžiku… Temporalita a muzikalita v nejhlubších vrstvách našeho těla, to budou naše výchozí body pro choreografickou kompozici.”
Ohlasy z loňského semináře:“Přihlásila jsem se na Pedagogický seminář, i když vlastně skoro neučím, ale měla jsem pocit, že jsem načerpala mnoho pro svou choreografickou práci. A překvapilo mě, jak se vlastně obojí (pedagogika a choreografie) prolíná.” (Andrea Miltnerová, choreografka a tanečnice)“Líbila se mi “delikátnost”, s jakou jsme přistupovali k tvorbě. Přes tento způsob se mi potvrzují určité strategie, jemnosti, jakým způsobem já jako pedagog či choreograf mohu vstupovat do tvůrčího procesu. A také jak ovlivnit způsob myšlení tím, co (a jak) dělám.” (Roman Horák, herec a pedagog)
VIDEODOKUMENT ZE SEMINÁŘE V ROCE 2022
Časy semináře:
pátek 10. 3. = 16:00 – 19:00
sobota 11. 3. = 10:00 – 17:00 (vč. pauzy na oběd)
neděle 12. 3. = 9.30 – 15:00 (vč. pauzy na oběd)
Místo konání:
HAMU, Malostranské nám. 13, Praha 1
Ceny:
dospělý tarif = 2 900 Kč / 2 300 Kč *)
student zvýhodněný tarif = 1 400 Kč / 1 100 Kč *)
*) Zvýhodněné tarify při platbě do 28. února 2023 Studenti a pedagogové HAMU zdarma – počet omezený, nutná registrace!
Přihlášky zasílejte do 5. 3. 2023 prostřednictvím on-line FORMULÁŘE.
Společně s potvrzením přihlášky obdržíte i pokyny k úhradě kurzovného.
Kontakt:
Pro více informací kontaktuje Evu Papánkovou: eva.papankova@se-s-ta.cz, tel: 608 653 653
Seminář je realizován ve spolupráci s HAMU a s podporou MKČR a MHMP.