Green Streets of Europe je transformační rezidenční projekt, který se zabývá environmentálními problémy v oblasti scénických umění.
Uvědomujeme si, že jako kulturní aktér můžeme ovlivňovat partnery a dodavatele tím, že se rozhodujeme s ohledem na klima, a jako organizátor a komunikátor můžeme prostřednictvím svých projektů pomáhat zvyšovat povědomí o udržitelnosti mezi kulturními producenty i diváky.
Jsme přesvědčeni, že umění a kultura jako odvětví mohou hrát důležitou roli a mají jedinečný potenciál v udržitelném přechodu společnosti a my jako festival máme povinnost orientovat se na umělce budoucnosti, včetně těch, kteří pracují s udržitelností jako předpokladem své umělecké praxe a tvorby. Chceme být platformou pro tyto umělce.
Výzva: Cestování
Jako pořadatel mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu, uskutečňujeme velkou část našich aktivit prostřednictvím mezinárodní výměny. Mezinárodní výměna je pro festival KoresponDance naprosto nezbytná. Pomáhá zajistit vysokou uměleckou kvalitu programu a rozšířit místní obzory a kulturní znalosti občanů i českých umělců. Současné uspořádání mezinárodní výměny představuje však pro životní prostředí velkou výzvu. Věříme, že prostřednictvím projektu Green Streets of Europe se nám společně s dalšími partnery projektu a s vybranými umělci podaří tyto stávající vzorce přetvořit. Již nyní se řídíme pravidly viz níže:
- Mezinárodním souborům hostujícím na festivalu je kromě uvedení představení nabídnuta další možnost spolupráce jakou jsou rezidenční pobyty, workshopy a v případě transatlantických cest je aktivně vyhledávaná možnost národního či evropského touringu.
- Mezinárodní manažerská setkání a výměny probíhají pokud možno digitálně
- Cestování musí být nutné v souvislosti s účelem festivalu.
- Cestování by mělo podporovat rozvoj a uměleckou kvalitu
- Cestování musí být chytré (způsob dopravy, geografická součinnost atd.).
- Pokud je možné dosáhnout cílové destinace do 12 hodin, mělo by se tak stát pokud možno autobusem/vlakem/autem.
Stále vnímáme velká úsilí tzv. slow travel. Časová a tedy i finanční náročnost, která však není zohledněna donory národních grantů. Věříme, že projekt Green Streets of Europe pomůže připravit argumenty pro dialog s tvůrci grantových politik, ale také, že se díky projektu podaří kriticky nahlédnout možnosti pomalého cestování a přetvořit tak úskalí ve výzvy nejen pro umělce.
Publikum:
Velkým multiplikátorem v oblasti, ve které působíme, je bezesporu naše publikum. Pokud festival KoresponDance pomůže ovlivnit to, jak se diváci, a tedy i občané, chovají, a to jak v rámci našich aktivit, tak i mimo ně, bude to velký úspěch. Publikum vnímáme jako aktivní činitele. V tomto ohledu jsme již jako festival podstoupili tněkteré explicitní kroky, jejichž dopad budeme v rámci projektového období sledovat pomocí dat.
- Omezení cestování autem v rámci města Žďár nad Sázavou vytvořením nabídky sdílených kol a zajištěním MHD pro svoz/rozvoz v době festivalu.
- Omezení užití jednorázových plastů nabídkou festivalových re-kelímků.
- Nabídka vegetariánských a veganských jídel v rámci festivalových aktivit.
- Společně s partnery projektu nastavíme nástroje pro měření našich cílů a vytvoříme systém pro jejich vyhodnocení.
Výzva: Umělecké formy
Vnímáme potřebu odklonu od spektakulárních představení směrem k jednodušším, intimnějším formám prezentací. Festival již delší dobu klade důraz na technickou nenáročnost představení a na jejich energetickou úspornost. Představení, která jsou tvořena pro black-box jsou pro potřeby festivalu přetvořena a “vynesena” do venkovních veřejných prostranstvích. V rámci projektu Green Streets of Europe jsou podpořeni umělci, kteří mají potřebu na nových formách prezentací pracovat, vnímají klimatickou a společenskou změnu jako výzvu pro proměnu uměleckých forem. Důležitými aspekty jejich umělecké praxe je důraz na práci s komunitami, práci ve veřejném prostoru a “přenositelnost” projektu.