Rezidence
Setkání při prezentaci Work in progress

REZIDENCE ART KLASTRY ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Tvůrčí a výzkumné rezidence

Rezidenční program SE.S.TA vítá domácí i mezinárodní profesionální tvůrce a tvůrkyně pohybového umění. Nabízíme útočiště, kde se můžete plně věnovat tvůrčímu procesu, ať už jde o umělecké rešerše nebo tvorbu představení. A to vše ve výjimečném prostředí barokního zámku Žďár nad Sázavou.

Zpět na akce
Site-specific, setkávání komunit

Očekávejte podnětné odkazy a kontexty pro práci: místa se staletou historií a vizí pro 21. století, krajina Vysočiny, městská infrastruktura a především setkání s místními lidmi.

Mezinárodní, mezioborové propojení

Na klastrech se zkříží umělecké cesty několika různých tvůrčích týmů. Program je podporuje ve spolupráci a sdílení know-how.

Umělecký koučink, teoretická reflexe

Renomovaní umělci s koučovací praxí mohou týmy provést tvůrčím procesem. Kromě toho odborníci nabídnou teoretický vhled.

PRÁVĚ TEĎ Z ART KLASTRŮ

Pro koho je program určen

Se svými projekty se mohou přihlásit individuální tvůrci a tvůrčí týmy z oblasti současného tance, nového cirkusu, fyzického divadla i dalších oborů, a to z Česka i zahraničí.

Jak se přihlásit –⁠ open call

Open call pro ART KLASTRY na celý rok je vyhlášen obvykle na podzim předchozího roku. Účastníky vybírá odborná porota složená z partnerů a spolupracovníků SE.S.TA. Sledujte naše sociální sítě a odebírejte newsletter.

Pro profesionály

Jak ART KLASTRY fungují

Rezidence probíhají celoročně v blocích –⁠ klastrech, kde se setkávají až 3 týmy.

Program obnáší:

  • Společné setkání a seznámení s místem (speciální komentovaná prohlídka)
  • 3 moderovaná setkání a výměna know-how s ostatními týmy
  • Možné konzultace s odborníky, reference, komentované prohlídky zámku a Muzea nové generace
  • Setkávání s místními komunitami
  • Site-specific práce v interiérech a exteriérech areálu
  • Umělecký koučink
  • Teoretická reflexe při společných diskusích
  • Prezentace work in progress pro veřejnost a moderovaná diskuse s diváky

Program garantuje

Dále vám zajistíme ubytování, prostor pro zkoušení, společné zázemí s kuchyní a kanceláří, diety a příspěvky na cestovné a finanční příspěvek na pobyt. Na místě zajišťujeme také produkční a marketingový servis.

Setkání s prvními diváky

Na závěr rezidence ukážete (spolu s dalšími týmy v klastru) svou průběžnou práci divákům při ukázkách work in progress. Umělci sami rozhodují, v jakých prostorách a v jaké podobě se prezentace uskuteční –⁠ zda formou pohybové ukázky, performativní přednášky s projekcí, či třeba interaktivního workshopu apod. Poté můžete publiku položit otázky a získat tak nové podněty.

Prostory pro rešerše a tvorbu

Rezidence v barokním zámku Žďár přináší jedinečnou site-specific tvůrčí příležitost. S pěti nádvořími, bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, bývalým klášterem, pivovarským dvorem, jabloňovým sadem, rybími sádkami a barokními konírnami, zámek představuje pozoruhodnou spleť viditelných i skrytých míst. Vedle základního vytápěného studia můžete experimentovat také v dalších prostorách podle potřeb projektu. Interiéry a exteriéry zámku jsou dostupné 24/7.

Vytápěné prostory

  • 4 prostory Akademie s dřevěnou podlahou nebo baletizolem
  • Prostor Konventu – sál s vytápěnou kachlovou podlahou, dřevěná podlaha a baletizolem (do roku 2023, od roku 2025 nově vzniklé Kulturně-kreativní centrum Vysočina nabídne 2 plně vybavené sály)
  • Prostor Inventoria s baletizolem (s časovým omezením podle otevírací doby, 9:00–17:00, v sezoně do 18:00)

Částečně vytápěné

  • Konírna – sál s mramorovou podlahou nebo dřevěnou podlahou a baletizolem
  • Sály staré Akademie –⁠ 3krát 3 místnosti s dřevěnou podlahou, s možností baletizolu

Nevytápěné prostory

  • Oválný sál s původní freskovou výzdobou

Exteriéry

  • 5 nádvoří
  • Sádky, jablečný sad

Prostory pro setkávání a další vybavení

  • Společné prostory (meeting room) s kuchyní a obývákem, kancelář
  • Základní zvuková aparatura pro všechny skupiny v klastru, projektory s plátnem, základní světla a téměř vše, co najdete ve skladech a dílnách

Umělecký koučink

Můžete podle vašich potřeb využít podporu zkušeného choreografa nebo choreografky v roli uměleckých koučů. V otevřeném a přátelském dialogu vám pomohou rozvinout osobité prvky vaší tvorby a hledat alternativní formy vyjádření uměleckých záměrů. –⁠ Více o uměleckém koučinku

Více o uměleckém koučinku

Kouči 2024

Zveme vás, naše publikum, k tvůrčímu procesu, protože setkání s vámi je pro umělce vždy podnětné –⁠ ať už jste s nimi jako diváci nebo přímo spolutvůrci.

Veřejné ukázky z tvůrčího procesu –⁠ dívejte se

Výstup pro veřejnost se koná na závěr každého klastru a účastní se jej všichni rezidenti. Prezentace probíhá formou work in progress, tedy ukázky z tvůrčího procesu, která představuje fázi tvorby, ve které se tvůrci aktuálně nacházejí. Umělci se sami rozhodují, kde a v jaké podobě se prezentace work in progress bude konat –⁠ zda formou pohybové ukázky, prezentace, projekce, workshopu apod.

Moderované diskuse –⁠ zeptejte se

Umělec přichází na rezidenci s různými otázkami, a jednou z nich je také jeho vztah k divákovi. Během diskusí mají umělci jedinečnou možnost položit publiku své otázky a zjistit od něj něco, co poslouží k dalšímu vývoji jejich tvorby či díla.

Umělecké projekty s publikem –⁠ zapojte se jako aktivní účastníci

Veřejné ukázky work in progress jsou jedním ze způsobů, jak se umělci mohou napojit na diváka a sdílet s ním své otázky. Nebo prostřednictvím open callu přizvou různé skupiny veřejnosti přímo do procesu tvorby.

Sledujte naše sociální sítě a přihlaste se do aktuálního projektu.

VIDEO UKÁZKY Z MINULÝCH LET

CO ŘÍKAJÍ REZIDENTI

Rezidence mi nabídla možnost ponořit se hlouběji do tématu a ujasnit si, co je pro mě na tomto projektu důležité. Stále to byla fáze reflexe, kdy si dovolíte sbírat nápady, dojmy a pocity, aniž byste tolik přemýšleli o výsledku. Necháte se inspirovat místy, zvuky, časem a diskusemi s dalšími týmy. Pro můj výzkum bylo velmi inspirativní pracovat na místě, jakým je zámek. Nepochybuji, že toto místo je plné příběhů, které, když pozorně nasloucháme, stále rezonují uvnitř zdí. Je to opravdu nejlepší místo, kde můžete mluvit o vzpomínkách, historii/příbězích a bolesti, což je téma mé práce.

Stéphanie N'Duhirahe, Cie Pied Perchés, 2021

Areál zámku se stal pro nás na týden bezpečným prostorem, dokonale korespondoval s jedním z témat našeho výzkumu –⁠ zkoumáním bezpečného prostoru. Přilehlé rybníky, blízkost Zelené hory a travnatých pastvin podporovaly pocit svobody, tak důležitý pro uměleckou tvorbu. Samotný prostor, který nám byl během pobytu přidělen, byl tak jen zdánlivě ohraničen zdmi zámeckého křídla, kam jsme chodili zkoušet. Týden rezidence nám poskytl tolik potřebný klid a soustředění se na práci. Představovali jsme si při odjezdu, kolik práce bychom udělali, kdybychom měli možnost zůstat třeba na tři týdny. Inspirováni prostorem i lidmi jsme však odjížděli plní energie a víry v náš projekt, který jsme měli díky rezidenci možnost o tolik posunout.

Aneta Fodorová, dramaturgyně, third // space

Z HISTORIE REZIDENCÍ

Rezidence vznikly v roce 2012 z potřeby umělců soustředěně pracovat před festivalem KoresponDance. Postupně se rozvinuly do celoročního programu uvedeného v roce 2018. Tehdy se program rezidencí zaměřil na propojení umělců a vědců v Interdisciplinárním inkubátoru a navázal spolupráci s MeetFactory. Rezidence hostily 8 projektů, 17 umělců, z toho 6 zahraničních.

2019

Rok 2019 vyniká zapojením studentů a profesorů z různých univerzit a oborů do multidisciplinární rezidence Světlo v architektuře. Hostili jsme 6 projektů, celkem 32 umělců, z toho 11 zahraničních.

2020

V roce 2020 jsme zavedli klastry, kdy v jednom čase pracuje na zámku více týmů. Kvůli pandemii byli upřednostněni umělci z Česka a Slovenska. Podpořili jsme 8 projektů a 16 umělců.

2021

V roce 2021, díky novému partnerství s Mezinárodním visegrádským fondem a Bazaar Festivalem, jsme hostili maďarskou choreografku Martu Ladjánszki a projekt The Garden tvůrců Evy Hintermaiera a Simona Kaluse. Hostili jsme také týmovou rezidenci Pražského Quadriennale. Celkem to bylo 12 projektů, 27 umělců, z toho 5 zahraničních.

2022

Rok 2022 pak znamenal další rozšíření rezidenčního programu –⁠ tentokrát o spolupráci s Novou sítí. Byly například podpořeny projekty norské tvůrkyně Lisy Colette Bishems a maďarského tvůrce Gergő Davida Farkase. Na rezidenci u nás bylo celkem 17 projektů, 41 umělců, z toho 11 ze zahraničí.

ZAJÍMÁ VÁS VÍCE? KONTAKTUJTE

Eva Dryjová

Eva Dryjová

Manažerka rezidencí

PARTNEŘI REZIDENCÍ

Hlavní partneři:
NPO Výzva č. 4/2022 – Rozvoj kompetencí pracovníků KKS: projekty mezinárodní umělecké a odborné spolupráce v ČR, Státní fond kultury ČR

Koprodukce a network:
Zámek Žďár (Žďár a.s. a Kinsky Žďár a.s.), Festival Bazaar, Nová síť – program ART-IN-RES

Další sítě:
Formou komunikace s partnerskými zahraničními institucemi a festivaly festivalu KoresponDance z projektu BeInternational: milánské organizace Civica Scuola di Teatro, Paolo Grassi, Nu Dance Festival (SK), Art Republic (SP), Chrysanthi Badeka (GR), La Briqueterie (FR), Tanzplattform Deutschland 2022 (DE), Machol Shalem (IL)

S partnery mezinárodního projektu Roundabout:
Spoffin (NL) – hlavní koordinátor projektu, Out There (UK), Passage (D), Imaginarius (PT)

Komunikace a osobní účasti pracovníků KS SE.S.TA na zahraničních platformách:
Off Europa festival, euro-scene leipzig (DE), Gent international festival (BE), CINARS Festival (CA), MASH festival (IL), Danish Dance Theater festival

V komunikaci a osobní účasti pracovníků KS SE.S.TA s českými platformami a partnery:
Nová síť – program ART-IN-RES, Festival Bazaar, festival Česká taneční platforma, Malá inventura, Pražské Quadriennale, Tanec Praha, 4 + 4 dny v pohybu

V komunikaci s:
Platforma Transartis.org, on the move, culturenet.cz